Ciekawostki o Józefie Piłsudskim

CIEKAWOSTKI O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM
Józef Piłsudski miał ogromne poczucie humoru i lubił się śmiać nawet z samego siebie. Bardzo lubił karykatury na swój temat.
 ****************************************
Józef Piłsudski nie przepadał za balami i rautami, a w salonach czuł się wyraźnie źle. Jego ulubioną rozrywką było stawianie pasjansów, zwłaszcza piramidy, którą przed wojną nazwano nawet pasjansem Piłsudskiego.
******************************************
 Józef Piłsudski dużo chodził, uwielbiał samotne spacery po parku łazienkowskim. Nie życzył sobie aby w tym czasie znajdował się blisko chociażby jeden funkcjonariusz ochrony.
*******************************************
Józef Piłsudski przywiązywał małą wagę do wygód życiowych. Wiele ze swojego dobytku przeznaczał na cele charytatywne.
*********************************************
Józef Piłsudski palił dużo papierosów zwanych "MARSZAŁKOWSKIMI", produkowanymi specjalnie dla niego.
*********************************************
Józef Piłsudski  jadł i pił bardzo nieuważnie, co można stwierdzić nawet dziś, oglądając zachowane po nim mundury.
*********************************************
Józef Piłsudski zmieniał dwukrotnie wyznanie w celach instrumentalnych, mimo że był wierzącym katolikiem.
*********************************************
Po sposobie w jaki Józef Piłsudski zwracał się do swoich podkomendnych, można było poznać jego stosunek do danej osoby. Najmilej było usłyszeć od niego określenie "dziecko", zaś burzę zapowiadało zwrócenie się do kogoś per "pan" i podanie stopnia wojskowego.
********************************************
Józef Piłsudski bardzo lubił pracować w nocy często dyktował wtedy swojej żonie, krążąc po pokoju.
********************************************
Józef Piłsudski w latach trzydziestych, szczególnie po wylewie krwi do mózgu(1928 r.), chodził lekko przygarbiony i szybko starzał się zewnętrznie. Mimo to poruszał się energicznie i zdecydowanie oraz mówił stanowczo z charakterystycznym, wileńskim  akcentem.
**************************************************
Józef Piłsudski nigdy nie zasnął, dopóki na stoliku koło jego łóżka nie leżał naładowany rewolwer. Kiedyś doszło do tragedii, gdy Marszałek strzelił do przechadzającego się za oknem ochroniarza, który zginął na miejscu.
**************************************************
Józef Piłsudski pił duże ilości mocno parzonej herbaty, natomiast nie przepadał za kawą.
***************************************************
Józef Piłsudski w młodości chętnie sięgał po dzieła historyczne, poświęcone analizom wojen i bitew, szczególnie napoleońskich. Rozczytywał się w polskich poetach romantycznych, szczególnie uwielbiał Słowackiego.
***************************************************
Józef Piłsudski zachowywał się  zawsze wobec kobiet  w sposób pełen elegancji i kurtuazji. Podobno tylko swym ukochanym zwierzał się z marzeń i planów.  Mimo, że dwukrotnie żonaty, nie był typem uwodziciela.