Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego – Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne każdego dnia?
Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego – Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne każdego dnia?
10 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak ważna jest profilaktyka zdrowia psychicznego. Wszyscy – nauczyciele, rodzice i uczniowie – powinniśmy regularnie dbać o swoje samopoczucie i rozwijać nawyki wspierające zdrowie psychiczne.
Dlaczego dbanie o zdrowie psychiczne jest tak ważne?
Zdrowie psychiczne to kluczowy element dobrego samopoczucia, który wpływa na nasze codzienne życie. Regularna troska o siebie – rozwijanie swoich pasji, dbanie o równowagę między pracą a wypoczynkiem, a także otwarta rozmowa z bliskimi – to skuteczne sposoby na utrzymanie zdrowia psychicznego na wysokim poziomie. Profilaktyka zdrowia psychicznego pomaga w radzeniu sobie ze stresem i wyzwaniami emocjonalnymi.
Jak na co dzień dbać o swoje zdrowie psychiczne?
-
Mów o swoich emocjach – nie tłum emocji w sobie, bo może to prowadzić do napięcia i zmęczenia. Zaufana osoba której opowiesz o swoich uczuciach może Ci pomóc poczuć ulgę.
-
Pomyśl o sobie dobrze – pamiętaj, że nie ma rozwoju bez porażek, sukces lub niepowodzenie w jakiejś sytuacji nie określają kim jesteś jako osoba.
-
Mów o swoim stresie – nie trzymaj go w sobie. Rozmowa o stresie często pomaga zmniejszyć jego intensywność.
-
Wysypiaj się – sen jest kluczowy, zwłaszcza przed trudnym dniem, czy w sytuacjach stresowych. Pamiętaj, że odpowiednia ilość snu poprawia koncentrację i nastrój.
-
Dbaj o relacje z innymi – rozmawiaj o nieporozumieniach i próbuj rozwiązywać konflikty, relacje wymagają pracy, ale przynoszą dużo satysfakcji.
-
Zdrowe jedzenie – dobre odżywianie ma wpływ na Twoje samopoczucie, ale czasem pozwól sobie na drobne przyjemności w rozsądnych ilościach.
-
Bądź kreatywny – pozwól sobie na twórczość: rysuj, pisz, twórz kolaże lub tańcz. Kreatywność pomaga w wyrażaniu siebie i daje radość.
-
Zgłaszaj dorosłym przemoc lub trudne sytuacje – nie ukrywaj tego, co Cię rani. Rozmawiaj z dorosłymi, gdy coś jest nie w porządku.
-
Ruch to zdrowie – nawet krótka aktywność fizyczna, jak spacer, jazda na rowerze, czy taniec, poprawia nastrój po nauce i zmniejsza stres.
-
Różnorodne spędzanie czasu – odpoczynek od ekranu jest ważny. Daj Twojemu mózgowi odpocząć, spędzając czas na innych aktywnościach.
-
Codzienny relaks – znajdź chwilę na coś, co sprawia Ci przyjemność i daje spokój. To ważne, aby codziennie poświęcać czas na relaks.
-
Sięganie po pomoc psychologiczną – to zupełnie normalne i ważne. Proś o wsparcie, gdy tego potrzebujesz.
Dbajmy o zdrowie psychiczne każdego dnia, bo to klucz do szczęśliwego i zrównoważonego życia!